Export Expert Fogalomtár

Exporthitel-ügynökségek – ECA-k

Az exporthitel-ügynökségek (Export Credit Agency – ECA) exportfinanszírozási, exporthitel-biztosítási szolgáltatásokat és garanciákat kínálnak a vállalatok globális exportjának megkönnyítése érdekében. Több mint 70 ország rendelkezik ilyen – állami vagy részben állami hátterű – intézménnyel, amelyek pénzügyi megoldásokon keresztül nyújtanak segítséget az exporttal kapcsolatos kockázatok enyhítésére. 

Az ECA-k szerepe a világkereskedelem bővülésével együtt folyamatosan növekszik, különös tekintettel a válságok időszakára – mivel a válságok idején a kereskedelmi bankok és piaci biztosítók óvatosabban állnak a nemzetközi kereskedelmi ügyletek finanszírozásához vagy biztosításához. 

Az ECA-k által kínált szolgáltatások lehetnek rövid- (2 év alattiak) és középtávúak (2-5 éves futamidő), illetve hosszú távúak (5-10 év). Szolgáltatási portfóliójuk intézményenként eltérhet, egyes ügynökségek – a magyar EXIM-mel ellentétben – csak bankot vagy biztosítót működtetnek, és ennek függvényében többek között közvetlen hitelezést, refinanszírozást, vevőhiteleket, garancia- vagy kezességvállalást és különböző, az exporthoz kapcsolódó biztosításokat nyújtanak. A finanszírozó exporthitel-ügynökségek speciális fix kamatozású hitelezési tevékenysége esetenként mindössze a kamatkiegyenlítésre korlátozódik, meghagyva a kereskedelmi bankoknak a hitelnyújtás tevékenységét. Az ECA-k működését a közép- és hosszú távú tevékenységet tekintve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szabályozza, ami az EU-tagországok esetében kiegészül még az EU-n belül létrehozott exporthitelezési munkacsoporttal. Az exporthitel-biztosítók jelentős része a Berni Unió nevű nemzetközi szervezetnek is a tagja.