Export Expert Fogalomtár

OECD

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) 1961-ben, Párizsban jött létre húsz ország részvételével, Magyarország 1996-ban csatlakozott a szervezethez. 

A szervezet célja a tagállamok gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi tevékenységének összehangolása, ezenkívül makroökonómiai, kereskedelmi elemzéseket és statisztikákat is a tagok rendelkezésére bocsát. 

Az OECD hozta létre 1978-ban az exporthitelek egységes irányelveiről szóló megállapodást (Arrangement on Officially Supported Export Credits), valamint a kapcsolódó környezeti, fenntarthatósági és átláthatósági szabályokat is, amelyek meghatározzák az ECA-k, így az EXIM működését is. Ez a megállapodás teremti meg a támogatott exporthitelek, a kötött segélyhitelek jogi kereteit, így az egyenlő versenyfeltételek biztosításának és a kereskedelmi torzulások kiküszöbölésének szempontjait, de az OECD az exporthitelekre vonatkozó pénzügyi fegyelem fenntartásának és nyomon követésének fóruma is. 

A nemzetközi kereskedelmi és pénzpiaci kapcsolatokban használatos országkockázati besorolás szintén az OECD nevéhez kapcsolódik. Az exporthitel-ügynökségek gyakorlati működésével és érdekképviseletével az Európai Tanács exporthitelezési döntéselőkészítő munkacsoportja foglalkozik.