Fókuszban az exportfinanszírozás a Tanács munkacsoportjának budapesti ülésén
Két napig Magyarország látta vendégül a nemzetközi szakértőket
2024. második félévében Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki posztját, amelynek alkalmából számos szakmai eseménynek ad otthont. Szeptember 12-13-án informális ülést tartott a Tanács exporthitelekkel foglalkozó munkacsoportja Budapesten, ahova 22 ország mintegy 50 szakértője látogatott el. A találkozó szervezésében az EXIM Magyarország szakértői vettek részt, akik a munkacsoport vezetését is ellátják a félév során.
Idén július 1. és december 31. között Magyarország végzi el az Európai Unió Tanácsának soros elnökségével kapcsolatos teendőket, amin belül az EXIM felelős az exporthitelezéssel foglalkozó munkacsoport elnökléséért. A feladatok közé tartozik a tárgyalandó témák meghatározása, az ülések megszervezése és lebonyolítása, továbbá a tagállamok közötti közös álláspontok koordinálása. Az exporthitelezéssel foglalkozó munkacsoport célja, hogy összehangolja az EU-s országok közötti szakmai együttműködést az exportfinanszírozás és az exporthitelbiztosítás területén. A munkacsoportban a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviselet brüsszeli kollégái mellett az EXIM szakértői hajtják végre a soros elnöki feladatokat, illetve a munkacsoport vezetőjét is az EXIM adja.
Szeptember 12-13-án informális keretek között Budapesten ülésezett a munkacsoport. Az első napon megtartott szakmai konferencián, ahol a nemzetközi résztvevők elsőként Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkárának prezentációját hallgatták meg a jelenlegi makrogazdasági folyamatokról, majd az exporthitelezéssel és a globális exportpiacok aktualitásaival kapcsolatos legfontosabb kérdéseket vitatták meg. A prezentációt követően kollégáink a különböző szakmai üléseken összesen 22 ország delegációjának álláspontját egyeztették. A találkozón az európai uniós intézmények képviselői mellett a tagállamok szakértői vettek részt, akik az adott ország exportfinanszírozásáért felelős minisztériumától vagy exporthitel-ügynökségétől érkeztek. Az esemény második napján pedig Közép-Európa vezető speciális padlógyártó vállalata, a magyar tulajdonú Graboplast Zrt. tatabányai gyárába látogattak, ahol Ivan László, a társaság vezérigazgatója tartott előadást.
A kétnapos informális ülés kiváló alkalom volt arra, hogy nemzetközi szakértők és döntéshozók közösen átbeszélhessék az exporthitelezés aktuális kihívásait és lehetőségeit. Büszke vagyok arra, hogy a kollégáink koordinálhatják a csoport munkáját ebben az időszakban, ugyanis egyszerre jelent pozitív visszajelzést a tevékenységünkre nézve, ugyanakkor lehetőséget teremt arra is, hogy tudásunkat tovább kamatoztathassuk uniós szinten.
– mondta el a rendezvény kapcsán Dr. Berta Adrienn, az EXIM Magyarország üzleti vezérigazgató-helyettese.
Az Európai Unió Tanácsa 1960-ban megalapította az exporthitelekkel foglalkozó munkacsoportját annak érdekében, hogy összehangolja az exportügyletek finanszírozását a tagállami költségvetések támogatásával. A csoport rendszeresen ülésezik, amely során a szakértők megtárgyalják az aktuális témákat, illetve versenyképesebbé és rugalmasabbá alakítják a szabályozási környezetet. A szakmai közösség felel többek között az EU álláspontjának koordinálásáért a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnél (OECD), valamint az exporthitelekre vonatkozó uniós szabályok kidolgozásáért is.