Hazai és nemzetközi kapcsolatok

A Nemzetgazdasági Minisztérium felelősségi területei közé tartozik többek között a nemzeti pénzügyi szolgáltatások, pénz-, tőke-, és biztosítási piac szabályozása, a versenyképesség gazdasági és jogi feltételrendszerének kialakítása. Az EXIM az NGM tevékenységéhez a nemzetközi pénzügyi kapcsolatok, a gazdaságfejlesztési célból állami hitel-, tőke- és garanciaprogramok, valamint a KKV-k finanszírozására vonatkozó kamattámogatott hitel-, tőke- és garanciaprogramok kidolgozásában való közreműködés útján és azok lebonyolítása révén is kapcsolódik.

A Magyar Bankszövetség a hazai bankok érdekképviseleti szerve, a banki közösség hivatalos álláspontjának koordinátora és képviselője. A szövetség legfontosabb feladata a tagjait érintő szakmai érdekek képviselete. A szakmai álláspontok kialakítása érdekében a Magyar Bankszövetség a bankok szakértőiből álló munkabizottságokat alakít.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium felelősségi területei közé tartoznak elsősorban a diplomácia, külpolitika és nemzetközi kapcsolatok vezető koordinációja, a Kormány számára kiemelkedő fontosságú szervezetekben való részvétel irányítása, a külső biztonságpolitika vezetése. Az EXIM a KKM tevékenységéhez elsősorban a kevésbé fejlett államok irányába történő fejlesztési célú támogatások és segélyek lebonyolítása révén kapcsolódik.

A Pénzügyminisztérium felel elsősorban a magyar gazdaság versenyképességéért, a foglalkoztatáspolitika fejlesztéséért, az államháztartás és a költségvetés rendjéért, valamint az adó- és pénzpolitika mellett a közép- és hosszú távú gazdasági stratégiáért. A Pénzügyminisztérium, mint a nemzetközi pénzügyi kapcsolatok vezető minisztériuma, vezetése alatt vesz részt az EXIM a nemzetközi szabályozási fórumok munkájában, ezen kívül a nemzetközi szabályok magyar jogszabályokba való átültetése is szoros minisztériumi együttműködés mellett történik.

A Nemzeti Befektetési Ügynökséget (HIPA) a magyar Kormány azért hozta létre, hogy a szervezeten keresztül professzionális segítséget nyújtson a Magyarországon befektetni szándékozó külföldi vállalatoknak.

Feladata a Kormány fő befektetésösztönzési céljainak teljesítése, egyúttal a két- és többoldalú nemzetközi gazdasági kapcsolatok előmozdítása.

A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. célja elősegíteni a magas hozzáadott értékű, nemzetközileg is versenyképes termékeket és szolgáltatásokat előállító hazai kis- és középvállalkozások exporttevékenységének bővülését.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fő célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Az elsődleges célját nem veszélyeztetve az MNB hozzájárul a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának fenntartásához, növeli annak ellenálló képességét, biztosítja fenntartható hozzájárulását a gazdasági növekedéshez, és támogatja a kormány gazdaságpolitikáját a rendelkezésre álló eszközökkel. Az MNB látja el a pénzügyi közvetítő rendszer felügyeletét és ellenőrzését a jogszabályoknak, valamint a szakmai és etikai normáknak megfelelően.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve, a magyar demokratikus államberendezkedés garanciális alapintézménye. Elsődleges feladata, hogy megállapításaival, javaslataival támogassa a közpénzekkel, közvagyonnal való szabályos, célszerű, eredményes és hatékony gazdálkodást, valamint elősegítse a jól irányított állam kiépítését, a megfelelő kormányzást. Az állam legfőbb pénzügyi ellenőrző szerveként az Állami Számvevőszék célja az államháztartás biztonságos, kiegyensúlyozott, hatékony működésének szolgálata, fejlesztésének támogatása, a közpénzügyi folyamatok átláthatóságának, a közpénzekkel való gazdálkodás elszámoltathatóságának erősítése.

Az ÁSZ felügyeleti szervként rendszeresen ellenőrzi az EXIM prudens és átlátható működését, valamint a tevékenysége során felhasznált állami javak átláthatóságát és a felhasználások jogosságát.

A Kamara célja a hazai vállalkozói kör külpiaci érvényesülésének segítése, elsősorban az európai integrációra való felkészítés valamint együttműködési lehetőségek kialakítása a szomszédos országok üzleti köreivel. Említésre méltó a kamarák közti nemzetközi kapcsolat – már szinte minden környező országgal született kétoldalú együttműködési megállapodás – továbbá az MKIK csatlakozott a CEFTA országok kamaráinak multinacionális együttműködését biztosító egyezményhez. 1996-tól működik Budapesten a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara Magyar Nemzeti Bizottsága (ICC Hungary).

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elsődleges feladata a gazdaságfejlesztés és a fővárosi cégek általános gazdasági érdekképviselete, együttműködik a helyi gazdaság fejlődésének erősítésében, valamint a főváros és a kerületek ipar- és kereskedelempolitikájának kialakításában.

Az intézet a Külgazdasági és Külügyminisztérium felügyelete alatt folytat nemzetközi és külügyi tárgyú kutatásokat.

A hatósági feladatokat ellátó Hivatal Kereskedelmi Hatósága, Haditechnikai és Exportellenőrzési Hatósága, Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatósága, Piacfelügyeleti és Műszaki Felügyeleti Hatósága valamint Metrológiai Hatósága révén látja el a belföldi és exportkereskedelem feletti ellenőrzési feladatait. Az EXIM működéséhez az egyes exportcélországokra vonatkozó szankciós szabályok alkalmazásáról való tájékoztatás és a kapcsolódó exportőri követelmények teljesülésének igazolása révén kapcsolódik.

Refinanszírozott hazai kereskedelmi bankok

A Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezetének 1996 óta tagja Magyarország, amely a 34 tagállammal, valamint megfigyelő országokkal együtt összesen 70 állammal dolgozik számos területen multilaterális megállapodások és irányelvek kidolgozásán. A szervezet emellett statisztikai, makro-ökonómiai és kereskedelmi témájú elemzéseket is készít, és tesz rendszeresen közzé. Az 1978-ban létrejött hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló megállapodás és a kapcsolódó környezeti, fenntarthatósági és átláthatósági szabályok meghatározók az EXIM működésében.

Az uniós csatlakozást követően az állami hátterű exporthitelezés és exporthitel-biztosítás felügyeletét az Európai Bizottság Versenypolitikai és a Kereskedelem-politikai Főigazgatósága megosztva látja el, előbbi az állami támogatásokra, míg utóbbi a két éven túli ügyletekre vonatkozó szabályozás kialakításában és a kapcsolódó gyakorlat ellenőrzésében tölt be aktív szerepet. A tagállami érdekképviseletet az EXIM az Európai Unió Tanácsának exporthitelezéssel foglalkozó munkacsoportjában végzi.

A Berni Unió az állami tulajdonú exporthitel-biztosító társaságokat tömörítő egyik meghatározó nemzetközi szervezet. A Prágai Klubbal együtt több mint 70 tagot számláló nemzetközi intézménynek 2000 óta a Magyar Exporthitel Biztosító is teljes jogú tagja. A Berni Unió az exporthitel-biztosítás egységes alapelveinek nemzetközi elfogadásáért alakult, valamint a tagok közötti információ- és tapasztalatcsere fontos fóruma. A szervezet kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezik, amely tagszervezetei és azok országai számára nemzetközi szakmai jelenlétet biztosít.

 

 

Az 1956 óta működő Európa Tanács Fejlesztési Bank (CEB) Európa legrégebben létrehozott multilaterális fejlesztési bankja. A bank tevékenysége jelenleg a

  • társadalmi kohézió erősítésére,
  • a környezetvédelem elősegítésére,
  • az emberi erőforrás fejlesztésére,
  • továbbá a mikro-, kis- és középvállalatok támogatására koncentrál.

Az Eximbank a hazai mikro-, kis- és középvállalati szektor finanszírozásának további erősítése érdekében 2015 júliusában 50 millió euró összegű hitelkeret-szerződést kötött a szervezettel.

Az EXIM 2012 júniusában kezdte meg a tárgyalásokat a világ legnagyobb exporthitel-ügynökségével, a Kínai Eximbankkal. Azóta számos együttműködés jött létre a két intézmény között, a megállapodást követően 2013 novemberében került aláírásra az Eximbank csatlakozása 30 millió dollár értékben a Kínai Eximbank által szponzorált 500 millió dolláros alaptőkével induló Kína és Közép-Kelet-Európai Befektetési Alaphoz. Az Alapban elért kiemelt szerepünknek megfelelően lehetőség nyílik tőkeigényes hazai vállalkozások forrásszerkezetének javítására.

Az Európai Beruházási Bank (EIB) az Európai Unió tagállamainak tulajdonában áll. A szervezet egyik fő küldetése az Európai Unió céljainak további támogatása a tagállamok konkrét projektjeinek hosszú távú finanszírozásával. Az Eximbank több alkalommal kötött megállapodást a nemzetközi intézménnyel:

  • 2013-ban és 2014-ben 100 millió euró, illetve 200 millió euró refinanszírozási keretszerződéseket kötött az EIB–vel EU-s tagországokban terjeszkedést fontolgató hazai exportőrök támogatása érdekében
  • 2017-ben az EIB és az Eximbank egy 400 millió euró összegű megállapodást írt alá a kevesebb, mint 3 000 munkavállalót foglalkoztató vállalkozások finanszírozásának céljából
  • 2020-ban a koronavírus-járvány negatív hatásainak mérséklése érdekében 100 millió eurós megállapodás jött létre, amely a kkv-szektor munkahelyeinek megőrzéséhez járult hozzá
  • 2023 elején 100 millió eurós refinanszírozási megállapodást írtak alá az EIB és az EXIM fenntartható stratégiájával összhangban, amely az EXIM zöldfinanszírozási keretének támogatását és a kapcsolódó projektek finanszírozását célozza

2014. március 19-én az EXIM egy Együttműködési Alapot, úgynevezett Trust Fundot hozott létre a Világbank-csoporthoz tartozó International Finance Corporationnel (IFC), amely segítségével a hazai exportőr kkv-k könnyebben kapcsolódhatnak be az IFC által finanszírozott projektekbe. Az EXIM a Trust Fund aláírásával úttörő szerepet tölt be a közép- és kelet-európai régióban. A 2020 végén lejárt Együttműködési Megállapodást – az elért eredményeket figyelembe véve – 2021 elején meghosszabbítottuk újabb három évvel.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 1991 óta támogatja Magyarország piacgazdasággá történő átalakulását. A bank ország- és szektorstratégiákat fogalmaz meg a felzárkóztatás érdekében és ezeket folyamatosan megújítja. Magyarországon elsősorban:

  • a pénzügyi szektor stabilitásának megerősítését,
  • a közlekedés-szállítási szektor hatékonyságjavítását
  • és az energiaellátás fejlesztését támogatja.

Az EXIM közreműködésével célul tűzte ki Magyarország – mint a technológia és szakképzettség-igényes termékek exportplatformja – szerepének megerősítését és kiterjesztését.

Az Európai Állami Bankok Szövetsége (EAPB) tagjai többek között

  • pénzügyi intézmények,
  • finanszírozási ügynökségek,
  • állami bankok,
  • illetve egyéb hasonló szervezetek, amelyek az EU tagállamaiban, Svájcban vagy az EU gazdasági övezetben működnek.

Az EAPB tagjai – köztük az EXIM is – közel 100 pénzügyi intézményt képviselnek számos európai országból. Az európai piaci részesedésük körülbelül 15%-ot tesz ki, összesített mérlegfőösszegük 3 500 milliárd euró és közel 190 ezer munkavállalót reprezentálnak.

A Közép-és Kelet-Európai Bankszövetség (BACEE) 1996-ban jött létre. Székhelye Budapesten van. Fő célja a régióban megvalósuló üzleti expanzió elősegítése, különös tekintettel a régió magas kockázati besorolású államaira. A szervezet országokra és bankokra vonatkozó elemzéseket készít és információt szolgáltat a közép-kelet-európai régió államairól és az azokban működő pénzügyi intézményekről.

Az ICC Hungary a párizsi központú International Chamber of Commerce közép-európai térségben elsőként létrehozott nemzeti bizottsága. Az ICC Hungary közhasznú egyesület, tagszervezeteinek száma jelenleg 50, tagjai:

  • országos szervezetek,
  • kamarák,
  • szövetségek,
  • nagyvállalatok,
  • bankok,
  • egyéni ügyvédi irodák,
  • vállalkozások.

Az EXIM az ICC Hungary teljes jogú tagjaként részt vesz a tagállami álláspontok exporthitelezéshez, garanciához vagy biztosításhoz kapcsolódó elkészítésében, működése során pedig figyelembe veszi a kiadott szokványokat (Incoterms 2010, URDG 758) és kialakított legjobb gyakorlatot.

A francia Coface hitelbiztosító által alapított céginformációs szolgálat nyújt segítséget az EXIM számára a külkereskedelmi szerződés szerinti külföldi vevők hitelképességének bevizsgálásában. Társaságunk nemcsak forrásként használja a kiterjedt adatbázist, hanem évek óta aktív adatszolgáltatója is a hálózatnak, mely világszere 44 millió vállalatról nyújt naprakész hitelinformációt.

Az ICISA Hitelbiztosítást és kezesi biztosítást nyújtó nem állami tulajdonú cégek nemzetközi szövetsége. A szervezet tagjai számára nyílt információcserét tesz lehetővé, a biztosítási szektort nemzetközi színvonalon képviseli. A hitelbiztosítás és kapcsolódó témákban magas színvonalú szakmai anyagait nemcsak a tagok, hanem más vállalatok is megrendelhetik, tanácsadóként közreműködik nemzetközi és multinacionális vállalatok üzleti, jogi megoldásainak kidolgozásában.

A korábbi években az alábbi intézményekkel írtunk alá együttműködési megállapodást:

 

  • Export Credit Greece S.A.
  • Ziraat Bank Uzbekistan JSC
  • Uzbekistan Direct Investment Fund (UzDIF)
  • Asakabank
  • National Bank for Foreign Economic Activity of the Republic of Uzbekistan
  • Uzbek Industrial and Construction Bank (Uzpromstroybank / SQB)
  • Anvwar Asian Investments LLC
  • General Authority for Investment and Free Zones (GAFI)
  • Trade and Development Bank of Mongolia
  • Joint-Stock Commercial Bank Microcreditbank
  • OmniBSIC Bank Ghana
  • Export Guarantee Fund of Iran (EGFI)
  • Joint Stock Company “WEST FINANCE AND CREDIT BANK” (Creditwest Bank Ukraine)
  • Korea Trade Insurance Corporation „K-SURE”
  • Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC)
  • JSC Xalq Bank
  • Banque Nationale Agricole
  • Joint-Stock Commercial Bank „Ipoteka-bank”
  • Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft.
  • Joint-Stock Commercial Bank Microcreditbank
  • Export-Import Bank of the United States
  • Joint-Stock Commercial Bank Agrobank
  • Partnership Fund Georgia
  • Banco Nacional De Comercio Exterior (BANCOMEXT)
  • Export Credit Bank of Turkey (Türk Eximbank)
  • Export Development Canada (EDC)
  • China Export & Credit Insurance Corporation (SINOSURE)

  • The Israel Foreign Trade Risk Insurance Corporation (ASHRA)
  • Serbian Export Credit and Insurance Agency (AOFI)
  • African Trade Insurance Agency (ATI)
  • Export Credit Guarantee Co. of Egypt (EGE)
  • General Authority for Investment and Free Zones (GAFI)
  • Export Guarantee Fund of Iran (EGFI)
  • Export Credit Bank of Turkey (Türk Eximbank)
  • Nippon Export and Investment Insurance (NEXI)
  • Bpifrance Assurance Export
  • Export Credit Bank of Turkey (Türk Eximbank)
  • Export Development Canada (EDC)
  • China Export & Credit Insurance Corporation (SINOSURE)