Publikáltuk a Zöld Finanszírozási Keretrendszerünk első jelentését
Elkészült a Zöld Finanszírozási Keretrendszerünk (ZFK) 2022-2023-as évekre vonatkozó jelentése, amelyben a hazai és nemzetközi szabályrendszerek alapján kialakított fenntarthatósági célú finanszírozási programunk keretében megvalósított beruházások legfontosabb adatai és mutatói szerepelnek.
A 2022-ben megjelent keretrendszerünk kialakításakor arra törekedtünk, hogy a magyarországi klímastratégiákban kitűzött célokat és a kapcsolódó támogatási programokat kiegészítő Zöld Finanszírozási Programokat hozzunk létre, ezzel ösztönözve a magyar vállalkozások fenntarthatósági célú fejlesztéseit. Fontos mérföldkőként először publikáltuk a keretrendszer működéséről szóló jelentésünket, amely számos fontos megállapítást tartalmaz a tevékenységünkről:
- a megújuló energiatermelésre fókuszáló ügyletek adták a finanszírozott zöld ügyletek több mint 90%-át, azon belül is a napelemes ügyletek több mint 80%-ot képviselnek;
- a napelemes ügyletek mellett megjelentek még a biomasszás, a hulladékhős, valamint hőszivattyús ügyletek is;
- az energiahatékonysági beruházásokat a technológia korszerűsítésre fókuszáló ügyletek képviselik;
- több mint 100 millió eurónyi hitelösszegű projektet fogadtunk be és bíráltunk el;
- a hitelösszegek és KHI-k tekintetében az ügyletek széles skálán mozogtak;
- az ügyletek több mint 90%-a refinanszírozáson keresztül valósult meg;
- az ügyfelek közel kétharmada a feldolgozóiparban működik.
2021-ben döntöttünk arról, hogy a fenntarthatósági célú finanszírozási programunk alapjaként létrehozzuk a nemzetközi és a magyarországi szabályozásoknak megfelelő Zöld Finanszírozási Keretrendszerünket (ZFK). A ZFK az egyes szabályrendszerek szerint definiálja a finanszírozható zöld hitelcélokat, a befogadható projektek értékelését és kiválasztását, a finanszírozási források felhasználásának szabályait, és a feltételeinek megfelelően megvalósuló kihelyezésekre vonatkozó éves, nyilvános jelentéstétel tartalmát. Az ESG stratégiánkban foglalt célok és részcélok megvalósítását fenntarthatósági teljesítménymutatókkal (KPI) mérhető akciókra építve igyekszünk elérni a stratégiai időszak végére. A ZFK az „E” pillér stratégiai céljainak a teljesítéséhez járul hozzá.